HomeNieuwsHelft uitleningen in bibliotheek door kinderen

Helft uitleningen in bibliotheek door kinderen

Redactie InformatieProfessional

De bibliotheek is de echte leesmotor van Nederland, blijkt uit een onderzoek van NRC Handelsblad.

NRC Handelsblad deed onderzoek naar de meest uitgeleende boeken in de Nederlandse bibliotheken op basis van cijfers van Stichting Leenrecht. De helft van de bibliotheekleden is kind. Zij zijn goed voor meer dan de helft van het aantal uitleningen (51 procent).

In Nederland zijn 2 miljoen kinderen en 2 miljoen volwassenen lid van een bibliotheek. Uit het onderzoek blijkt dat er vooral kinderboeken en door vrouwen geschreven thrillers worden uitgeleend. De helft van de eerste 100 titels op de door Stichting Leenrecht samengestelde lijst bestaat uit kinderboeken. Daarbij heeft de jeugd een voorkeur voor serieboeken, zoals van Geronimo Stilton, Carry Slee, Francine Oomen en Paul van Loon.

In totaal werden in de periode juli 2010 tot en met juni 2011 werden 100 miljoen uitleningen geregistreerd; de 500 'bestleners' zijn in totaal 5 miljoen keer uitgeleend. Directeur van de Stichting CPNB Eppo van Nispen tot Sevenaer noemt de bibliotheek de 'leesmotor' van Nederland. Dick Schram, hoogleraar leesbevordering, vindt de bibliotheek belangrijk voor de jeugd: 'Deze lijst laat duidelijk zien dat kinderen door zowel ouders als hun school worden aangespoord om te gaan lezen.'

De top-10 van de meest voorkomende schrijvers in de lijst wordt gedomineerd door jeugdauteurs. Paul van Loon en Geronimo Stilton staan op 1 en 2 (beiden met 10 titels), daarna volgen Francine Oomen en Carry Slee, beiden met 9 titels. In de top-10 staan verder nog Niki Smit (4 titels) en Jacques Vriens (3 titels).


Reacties

Er is nog niet gereageerd op dit artikel.
Login om te reageren op dit artikel. Klik hier