HomeNieuwsNederlandse auteurs vallen ook onder Google Books-overeenkomst

Nederlandse auteurs vallen ook onder Google Books-overeenkomst

Marie-José Klaver

Headline example

Amerikaanse overeenkomst geldt ook in Nederland.

Nederlandse schrijvers die niet bewust kiezen voor een opt-out bij de overeenkomst die Google voor de Amerikaanse rechter treft over ingescande boeken voor de zoekmachine Google Book Search verliezen hun rechten. Dat zegt Stichting Literaire Rechten Auteurs (LIRA). Auteurs die niet expliciet aangeven mee te doen aan de opt out-regeling doen volgens LIRA afstand van eventuele claims, afzonderlijke vorderingen of procedures tegen Google of de bibliotheken die meedoen met de schikking en die hun werken zonder uw toestemming hebben gescand en/of gedigitaliseerd en opgenomen in de database. Dat schrijft de auteursrechtenorganisatie in een brief aan schrijvers die begin deze week is verstuurd.

In oktober neemt een Amerikaanse rechtbank een beslissing over de schikkingovereenkomst tussen Google en auteursrechtenorganisaties. Auteurs en uitgevers die voor 4 september a.s. geen bezwaar maken tegen de regeling, gaan stilzwijgend akkoord met de inhoud ervan als de overeenkomst wordt goedgekeurd door de rechter.

Auteurs van wie het werk zonder toestemming is ingescand kunnen er tot 4 september voor zorgen dat hun werk uit Google Books wordt verwijderd. Auteurs die er geen bezwaar tegen hebben dat hun werk via Google Books toegankelijk wordt, kunnen via LIRA of zelfstandig een aanvraag voor vergoeding indienen bij Google. Het zoekbedrijf betaalt voor een ingescand 'hoofdwerk' 60 dollar. Op de site van LIRA staat een stappenplan voor auteurs.

(Foto van BibVA&S)

 


Reacties

Er is nog niet gereageerd op dit artikel.
Login om te reageren op dit artikel. Klik hier