Toekenning innovatiesubsidie voor ontwikkeling digitaal tentoonstellingsbezoek.
Op 14 december jl. is door Senter Novem bekendgemaakt welke projecten subsidie krijgen volgens de regeling Innovatie Cultuuruitingen. In totaal werden 96 aanvragen ingediend en daarvan zijn er zes toegekend. De aanvraag van de Vereniging van Rijksgesubsidieerde musea (VRM) is gehonoreerd. Samen met het Amsterdams Historisch Museum, Keramiekmuseum Princessehof, het Muiderslot en twee creatieve partners heeft de VRM een projectvoorstel ingediend. Binnen dit project wordt een toepassing ontwikkeld die het mogelijk maakt om een museum of tentoonstelling te digitaliseren. De bezoeker kan zelf door de (gemiste) tentoonstelling heen lopen en verschillende vormen van informatie tot zich nemen. Een jaar lang onderzoeken de projectpartners met elkaar hoe deze toepassing het beste werkt en geschikt gemaakt kan worden voor verschillende museale doeleinden.
Soms mis je een tentoonstelling die je wel graag had willen zien. Dankzij dit project is het mogelijk om deze alsnog te bezoeken met een gedigitaliseerde, interactieve museumtour. De tentoonstelling kan op internet in video bekeken worden en is verdiept met een veelheid aan (achtergrond)materiaal.
De digitale museumtour maakt collecties en informatie toegankelijk door middel van een applicatie die de ruimte met objecten en bijbehorende teksten op video vastlegt en op een interactieve wijze ontsluit. De bezoeker kan zich in de gedigitaliseerde presentatie onbeperkt verdiepen in de geboden informatie. De beleving en sfeer is in de digitale tour vastgelegd. De bezoeker kan zelf zijn route bepalen. Iedereen kan de presentatie op elk moment bezoeken, er zijn geen geografische beperkingen of openingstijden waar men zich aan hoeft te houden. Is een tentoonstelling voorbij? Bezoek deze dan digitaal, vergelijkbaar met de wijze waarop omroepen 'uitzending gemist' hanteren.
De Vereniging van Rijksgesubsidieerde musea (VRM) werkt in dit project als belangenbehartiger samen met de drie musea. Daarnaast maken 3D1H en FanU deel uit van het team. Onder de naam 3D1H hebben de culturele adviesbureaus Promuse&Wehman en TiMe Amsterdam in 2009 een stichting gevormd waarin museale innovatieve productontwikkeling is ondergebracht. De Stichting 3D1H initieert eigen R&D-projecten, maar voert ook innovatieopdrachten voor derden uit. Projectbureau FanU legt verbanden tussen de culturele en commerciële sector en de overheid en faciliteert cultureel en creatief ondernemerschap in de breedste zin des woords. Binnen de looptijd van het project worden enkele digitale tours ontwikkeld en worden vraagstukken ten aanzien van de technische mogelijkheden, productie, marketing/publieksbereik, kosten, positionering en de bruikbaarheid voor verschillende typen musea en tentoonstellingen onderzocht. Het uiteindelijke doel is de museumtour uit te rollen naar andere musea. Voor de musea biedt het project nieuwe mogelijkheden voor documentatie en archivering, maar vooral ook een uitbreiding en verbreding van het publieksbereik.
Reacties